List of Staff

Flamstead End School

Members of Staff 2017-18

SCHOOL LEADERS

 

Mrs Fiona Alder

 

Headteacher

Accounting Officer

Chief Executive Officer

Designated Teacher of Safeguarding

Mrs Karen Perry

Business Manager

Chief Financial Officer

Company Secretary

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mrs Carly Desmond

Assistant Headteacher (Pupil Premium and Progress - Foundation & KS1) (Mon - Wed)

Read Write Inc Leader

(Maternity leave from January 2018)

Mr Peter Earl

Assistant Headteacher (Pupil Premium and Progress -KS2 Leader)

Key Stage 2 Manager

Mathematics Leader (KS2)

Mrs Kerry Palmer

 

Nursery Class Teacher

Assistant Headteacher / Foundation Stage / Pre School

Registered Manager Pre School

Art and Design Leader

Mrs Gill Wayland

4CW

Year 4 Class Teacher (Wed-Fri)

Lower Key Stage 2 Lead Teacher

MFL & Internationalism Leader

CLASS TEACHERS

Mrs Annette Chiazza

2AB

Year 2 Class Teacher

Science Leader (KS1)

Miss Charlotte Bennett

RCB

Reception Class Teacher

Design and Technology Leader

Mrs Isla Buckle

6IB

Year 6 Class Teacher

Science Leader (KS2)

Mrs Rachael Carter

4CW

Year 4 Class Teacher (Mon-Wed)

Geography Leader

Miss Dawn Clayden

2DC

Year 2 Class Teacher

Mathematics Leader (KS1)

Mrs Cheryl Cooper

RCC

Reception Class Teacher

Computing Leader Joint (Early Years/KS1)

 

Mrs Natalie Courtney

SLU

Infant Speech and Language Unit Teacher (Mon - Wed pm)

RE, Assembly, and British Values Leader

Ms Suzanne Fletcher

1SF

Year 1 Class Teacher

History Leader

Mr Oliver Hembrough

6OH

Year 6 Class Teacher

English (Reading) 

Miss Kelly Hopwood

1KH

Year 1 Class Teacher

Music Leader

Mrs Lynsey Lewis

SLU

Infant Speech and Language Unit Teacher (am)

PSE&C Joint Leader (Early Years/KS1)

Miss Katy Lord

3KL

Year 3 Class Teacher

PSE&C Joint Leader (KS2)

Mrs Carolyn Murray

3CM

Year 3 Class Teacher

SENDCO

Miss Samantha Richardson

5SR

Year 5 Class Teacher

Geography (Environmental)

Mrs Natalie Smith

RE, Assembly, and British Values Leader

 (Maternity leave from November 2017)

Mr Scott Woodhouse

5SW

Year 5 Class Teacher

PE Leader (KS2)

Mr Christopher Wright

4WR

Year 4 Class Teacher

Computing Leader Joint (KS2)

CLASSROOM AND PUPIL SUPPORT STAFF

Mrs Julie Brockhouse (AM)

Mrs Jackie Arnfield     

Ms Shelagh Boulton (Plus Website)

Mrs Kathy Murphy

 

Mrs Suzanne Bailey

(Wed pm - Fri)

Mrs Debbie Doolan

Mrs Bridget Paul

Miss Kelly Clayton

Mrs Michelle Haggart

Ms Helen Watford

Mrs Sandra Denney

Mrs Cindy Hobbs

Mrs Susanne Price

Mrs Alice Harvey

Mrs  Naomi Laister

Mrs Jacky Sparkes

Mrs Yvonne Marlow (AM)

 

Mrs Charlotte Spence

(Mon - Wed)

Mrs Dora Nicolau

Mrs Lorraine Matthews

(Plus Website)

Mrs Natalie Howard - Pupil Support Manager including SENDCO

PRE- SCHOOL

Miss Katie Curl

Pre-School Leader

Miss Mikaela Palmer  (Maternity leave from June 2018)

Pre-School Assistant

Mrs Emma Smith

Pre-School Assistant

Miss Joanne Demetriou

Pre-School Assistant

Mrs Carol Roper

Pre-School Assistant

BUSINESS

Ms Vicki Mitchell – Finance Manager

OFFICE

 

 

Mrs Sue Spicer - Senior Administrator

Mrs Karen Palgrave (Mon, Thurs, Fri)

 

Mrs Hayley Simson

 

 

SITES AND FACILITIES SUPPORT STAFF

Mr Tim Wistow – Sites Manager

Mr Jay Pile - Sites Manager

JUNIOR MSAs

 

Miss Kelly Clayton

Mrs Sandra Denney   Mrs Ayten Gilcreest (Maternity leave from May 2018)

Mrs Cindy Hobbs

Mrs Marion McGonigle  

Elite Feet Play Leaders x2

 

Mrs Hayley Simson

Mrs Natalie Howard

 

 

INFANT MSAs

     

Mrs Kathy Murphy

 

Mrs Charlotte Spence

(Mon - Wed)

  Mrs Clare Bone

Mrs Michelle Haggart

Mrs Debbie Doolan   Mrs Susanne Price

 

Mrs Suzanne Bailey

(Wed - Fri)

Miss Mikaela Palmer

 

Elite Feet Play Leaders x2

KITCHEN STAFF - Managed by Herts Catering Ltd

     

CLEANING STAFF - Managed by Regent/Samsic Cleaning)

     

 

 

 

 

Back to top